Як поводити себе під час карантину: психологічні рекомендації

Шановні друзі! Психологічна служба пропонує Вам ознайомитися з рекомендаціями психологів щодо поведінки під час карантину у зв'язку з поширенням коронавірусу в світі.

 ***

В Україні, як і в багатьох інших країнах, ввели карантин.

На цей період вжито відповідних заходів для запобігання поширення коронавірусу COVID-19.

Це не може не турбувати!

Що ж робити, щоб допомогти собі нейтралізувати напругу,

негативні емоції?

Що робити, щоб допомогти собі пережити паніку?

Ось кілька порад:

  • Під час епідемії дотримуйтесь основних запобіжних заходів для захисту від нової коронавірусної інфекції. Знання про те, як правильно поводитися у критичній ситуації, знижує тривогу.
  • Намагайтеся не блокувати свої почуття.

Боятися – нормально, відчувати безсилля, сумувати – теж.

«Відключити почуття» означає перестати бути в контакті з собою. А це значить, рано чи пізно почуття дадуть про себе знати, тільки їхня сила може зрости. Легалізація негативних емоцій знижує напругу, психіка перестає «викручуватися» від необхідності постійно тримати почуття під контролем.

  • Що робити, якщо тривога «зашкалює»?

Завдяки інтернету і соцмережам події, що відбуваються на інших регіонах, сприймаються так, ніби вони відбуваються у нас вдома. Така розмитість кордонів посилює занепокоєння і почуття незахищеності. Поглинаючи велику кількість інформації, ми піддаємося так званій соціальній тривозі.

Опанувати прояви тривоги допоможе так звана «інформаційна гігієна». Намагайтеся обмежити кількість інформації, яку ви споживаєте, зменшить кількість часу, проведеного за читанням новин і в соцмережах.

Оберіть ті джерела інформації, яким довіряєте. Не зважайте увагу на тих, хто сіє паніку.

  • Знаходьте час тільки для себе і наповнюйте себе ресурсом.

Цей пункт особливо важливий для батьків, які перебувають на карантині з маленькими дітьми.

Турбота про тих, хто від нас залежить – складна фізична і емоційна робота, яка вимагає багато ресурсів. Якщо їх не поповнювати, Ваш сосуд швидко вичерпається, і ви відчуєте емоційне вигоряння.

Створіть свій власний щоденний ритуал – займіться тим, що приносить вам задоволення: спорт, будь-які види творчості, прогулянки на свіжому повітрі в малолюдних місцях, просто відпочинок, тощо.

Головне – щоб у цей час вас ніхто не турбував і ви могли розслабитися на самоті.

  • Сон. Фізичні навантаження. Регулярна здорова їжа. Задоволення.

Усі ці речі здаються банальними, але допомагають справлятися навіть з сильними стресами.

Недостатній сон і погана його якість – один з головних супутників депресії. А безперервний (бажано не менше 8 годин) сон піднімає настрій, зміцнює пам'ять і знижує больові відчуття.

Автор популярної книги «У пастці депресії. Як подолати тривожність і радіти життю» Алекс Корб пояснює, як під впливом сильного або тривалого стресу порушується робота мозку і формується «низхідна спіраль» депресії.

«Зменшити ефект стрес-факторів можна по-різному: фізичною активністю, ухваленням рішень, поліпшенням гігієни сну, споживанням екологічно чистих продуктів, проявом почуття подяки по відношенню до оточуючих і розвитком соціальних зв'язків», – зазначає він.

  • Бонусом під час карантину може стати додатковий час для читання і навчання.
  • Частіше згадуйте приємні моменти

Приємні спогади підвищують вироблення серотоніну («гормону гарного настрою» і «гормону щастя»). Отже, намагайтеся згадувати перед сном приємні події з життя або просто подумайте про приємні емоції, що з ними пов'язані.

  • У такий період особливо корисною є дихальна гімнастика.

Пропонуємо таку вправу: «глибокий вдих носом, затрималися, і -повільно, через тоненьку щілинку між губами – видих. Продовжуйте, поки не відчуєте, що в тілі стало спокійніше (від 5 до 15 разів).

Після закінчення вправи, при бажанні, можна випити склянку води.

Бережіть себе! Бережіть своїх близьких!

 

 

ЯК УСПІШНО ЗДАТИ СЕСІЮ: ПОРАДИ ПРАКТИЧНОГО ПСИХОЛОГА

Іспит– це завжди стрес. Але що нам заважає з ним впоратися? Підготовка до відповіді на усному іспиті – складний і важливий етап. Від того, що вам вдасться згадати, і буде залежати ваша оцінка. Якщо у вас хороша зорова пам'ять і ви добре підготувалися до іспиту, то сторінка підручника або конспекту лекцій сама спливе перед очима. Треба тільки зосередитись і неодмінно заспокоїтися (Якщо ви схвильовані, то закрийте очі, розслабтеся, згадавши на хвилину щось смішне або приємне).

Для успішнішої тактики виконання письмового іспиту:

  1. Зосередьтеся! Поспішайте не поспішаючи! Жорсткі рамки часу не повинні впливати на якість відповідей.
  2. Почніть з легкого! Почніть відповідати на ті питання, в знанні яких ви впевнені. Так ви звільнитеся від нервозності, і вся енергія буде спрямована на більш важкі питання.
  3. Пропускайте! Треба навчитися пропускати важкі або незрозумілі завдання: у тексті завжди знайдуться такі запитання, з якими ви обов'язково впораєтеся. (Повертайтеся до пропущених питань після того, як відповіли на легкі або прості питання).
  4. Читайте завдання до кінця! Інакше можна зробити прикрі помилки в найлегших питаннях.
  5. Думайте тільки про поточне завдання!
  6. Виключайте! Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати відразу правильний варіант відповіді, а послідовно виключати ті, які явно не підходять.
  7. Залиште час для перевірки своєї роботи, щоб встигнути пробігти очима і помітити явні помилки.

Перед іспитом рекомендуємо :

По-перше, краще утриматися від прийому заспокійливих засобів і медикаментів – вони гальмують мозкову діяльність і заважають сконцентруватися, тим більше реакція може бути цілком протилежною: почнуть трястися руки-ноги, в голові – туман.

По-друге, повноцінне харчування. Їжа повинна бути багата білком, який буде живити головний мозок. Отже, сприймати і запам'ятовувати інформацію буде легше. По можливості потрібно урізноманітнити їжу вітамінними продуктами – овочами та фруктами. Вони допоможуть зарядитися бадьорістю і позитивною енергією. Перед самим іспитом з'їжте шоколадку (для роботи мозку) і з впевненістю йдіть. Шоколад – це чудовий антидепресант: він і смачний, і корисний, та зі стресом допоможе справитись.

У будь-якому випадку, як би не пройшов процес підготовки до іспиту, важливий позитивний настрій. Адже будь-які вершини підкоряються, вірно?

Дуже важливо заздалегідь створити позитивний настрій на іспит, який буде стимулювати підготовку до нього. Іспит слід розглядати як своєрідну гру, в якій шансів виграти набагато більше, ніж програти. Згадайте, будь ласка, яку-небудь ситуацію вашого успіху, коли ви, подолавши всі труднощі, вийшли переможцями. Що це за відчуття? Незважаючи на те, що іспит – це, безумовно, серйозне випробування, що вимагає мобілізації всіх розумових і фізичних сил, він між тим дає вам дуже цінну можливість – отримати задоволення від цікавого спілкування з викладачами, відчути себе компетентним у певній галузі знань, наближаючись до своєї заповітної мрії.

Якщо самостійно ви не в змозі справитися зі своїми хвилюваннями, звертайтеся за порадою та підтримкою до психолога.

 

Поради студентам щодо того, як краще побудувати взаємини з одногрупниками
  • Для початку познайомся з одногрупниками Чим більше дружніх контактів, тим більшим буде коло твого спілкування в колективі.
  • Дізнайся, як їх звуть, відрекомендуйся сам, розкажи про себе, дізнайся про коледж: де їдальня, туалет, коли велика перерва; виявляй цікавість.
  • Запам’ятай імена однолітків із якими ти познайомився: людям дуже приємно, коли до них звертаються на ім’я.
  • Поводься природно, про людину говорять її вчинки, тільки вони можуть скласти тобі імідж.
  • Не чекай загальної любові, одногрупники спочатку будуть придивлятися до тебе, а потім уже полюблять чи навпаки. Це залежить тільки від тебе.
  • Приходячи вранці у групу, вітайся, але не обов’язково це робити персонально з кожним. Загального „Привіт!” З усмішкою на обличчі буде достатньо. Тільки враховуй, що з студентами, які прийшли пізніше за тебе, привітатися потрібно персонально.
  • Бажано не виділятися в одязі, вибери стиль, в якому тобі буде комфортно, але максимально наближений до того, що носять студенти у твоїй групі
  • Частіше усміхайся, непривітних людей ніхто не любить.
  • Якщо хтось з одногрупників забув вдома щось, можна дати покористуватися, за це ти отримаєш додаткові бали.
  • Якщо ти чогось не знаєш, не соромся, спитай про це друзів. Багатьом подобається, коли до них звертаються за допомогою.
  • Знайди з друзями спільні інтереси, обміняйся телефонними номерами.
  • Коли друзі хворіють, обов’язково подзвони, розкажи, що цікавого дізнався в коледжі, поділися домашнім завданням, поговори про щось, бо людині вдома самій сумно.
  • Якщо комусь із твоїх друзів сумно, обережно розпитай, що сталося, запропонуй свою допомогу. Іноді від звичайної уваги людині стає краще.
  • Намагайся нікого не обговорювати, пліткарів ніхто не любить.
  • Про ставлення до себе можна судити з того, як часто до тебе звертаються за допомогою, за порадою, запрошують кудись, діляться секретами.

 

Як здолати хвилювання перед тестуванням, контрольною роботою, підсумковою атестацією?

Перед початком уроку:
•Готуйтеся!
• Ретельно вивчайте матеріал.
• Не бійтеся наближення тестування, контрольної роботи, підсумкової атестації.
• Сприймайте це як можливість показати обширність своїх знань і отримати винагороду за виконану вами роботу.
• Потрібно добре виспатися в ніч перед тестуванням, контрольною роботою, підсумковою атестацією.
• Відведіть собі час із запасом, особливо для справ, які треба виконати перед тестуванням, контрольною роботою, підсумковою атестацією і приходьте на урок незадовго до початку.
• Розслабтеся перед тестом, контрольною роботою, підсумковою атестацією.
• Не прагніть повторити весь матеріал в останню хвилину.
• Не приходьте на урок з порожнім шлунком.
• Візьміть цукерку або що-небудь інше, щоб не думати про тест, контрольну роботу, підсумкову атестацію, не хвилюйтеся.
Під час уроку:
• Уважно прочитайте завдання.
• Розподіліть час на виконання завдання.
• Сядьте зручно.
• Якщо ви не знаєте відповіді, пропустіть це питання і приступайте до наступного.
• Не панікуйте, коли всі починають здавати свої роботи. Ті, хто першим виконав завдання, не отримають за це додаткових балів.
БАЖАЮ УСПІХУ!

[expand title="Як правильно поводитися підліткам на побаченнях?" "] Пам`ятайте, що побачення - це природно.
Щоб не говорили ваші мами і тата, побачення підлітків - це природно. Ви не можете придбати життєвий досвід, лише вивчаючи шкільні предмети. Природно, вас багато чому можуть навчити ваші близькі, але вам треба розвивати в собі вміння віддавати частину свого часу, свої емоції і почуття іншої людини. Це необхідно для того, щоб потім побудувати обгрунтовану і міцну сім`ю.
1. Вчіться виявляти наполегливість і йти на компроміс
Вам слід чітко викладати свої думки, в іншому випадку ваш співрозмовник не завжди буде розуміти вас. Що стосується натяків, вони часто тягнуть за собою розбіжності. Адже їх не завжди можна зрозуміти коректно. Крім того, вам потрібно навчитися шукати компроміс. Скажімо, якщо ви бажаєте піти в театр, а ваш хлопець / дівчина хоче зайнятися чим-небудь іншим, постарайтеся пояснити, чим вас приваблює ця постановка.
2. Відносини не повинні будуватися на образах і ревнощів
Ревнощі розуміє під собою бажання юнака / дівчини знати, що ви робите щогодини, щохвилини. Природно, під час спілкування зі співрозмовником ви в якійсь мірі несете відповідальність. Однак в інший час у вас чимало турбот і справ. Не виключено, що у вашого партнера виникне потреба звести до мінімуму ваше спілкування з приятелями. Пам`ятайте, що ваш партнер зобов`язаний поважати ваші заняття і інтереси. Він не повинен обмежувати вашу свободу.
3. Партнер не повинен керувати вами
Не допускайте, щоб партнер керував вами, не враховуючи вашу думку. Якщо йому властиво контролювати, то ви рано чи пізно «втечете» на свободу. Так що не терпіть подібне ставлення. Припиніть спілкування з самого початку.
.4. Не просіть вибачення за поведінку вашого хлопця / дівчини
Підлітки - ще діти, а тому їх нерідко карають. Відомі випадки, коли одна зі сторін починає просити прощення за поведінку партнера, вигороджувати його перед батьками і вчителями. Ніколи так не робіть. Ваш друг-подруга зобов`язані самостійно відповідати за свої вчинки.
5. Насолоджуйтесь і веселіться
Не забувайте, що побачення - це насолода і веселощі в компанії людини, який вам симпатичний. Так що, не треба зводити їх до спільного вивчення ділової англійської або рішенням квадратних рівнянь.
6. Ніколи не будьте нав`язливими
Якщо ви відчуваєте, що ваші стосунки складаються не кращим чином, не нав`язуйте. Вам не варто сподіватися, що ви своєю вірністю і турботою зможете домогтися розташування людини, який майже не звертає на вас уваги. Інакше у вас є ймовірність стати лише його тінню і втратити індивідуальність. Зберігайте почуття власної гідності, що не принижуйтеся.
7. Ніколи не чіпляйтеся, не робіть зауважень Ви, звичайно, можете сказати співрозмовнику, що він у чомусь надходить невірно. Але ви не повинні критикувати його весь час. Інакше він при кожному зручному випадку буде дорікати вас.
[/expand]
[expand title="Варто знати" "]

Навчання - це процес, що пов'язаний не лише з функцією коледжу. Основні правила: - твоє спілкування зі світом починається із пізнання.

Вдячно стався до тих, хто дає їх тобі; -будь готовий активно, творчо навчатися і не тільки на уроках; - навчися бачити, чути, відчувати світ серцем; - остерігайся образити того, хто поруч; - приймаючи рішення, пам'ятай про відповідальність перед собою, своїми батьками, одногрупниками, вчителями; - прийми за необхідне основне правило поведінки: «не зашкодь!»; - справжнє щастя - ставити перед собою високі цілі, досягати їх, а потім іти далі. Не позбавляйсебе цього. Будь щасливий у своєму житті. Твоя пам’ять і є твій віртуальний світ. Варто не забувати, ми засвоюємо: 10% того, що читаємо 20% того, що чуємо 30% того, що бачимо 50% того, що бачимо і чуємо 70% того, що обговорюємо 90% того, що обговорюємо і робимо.

Отже, відводь час на щоденне закріплення необхідних тобі навичок. Дослідження свідчать, що краще вчити вірші декілька днів потроху, ніж дуже довго в один день (це стосується і інших навичок, грі на інструменті тощо). Відшукай родзинку Спробуй віднайти в собі приховані особливості. Що є в тобі таке, яке неможливо продублювати?

Це цікаво. Мозок складається з мільярдів клітин, має дві півкулі: ліва - наукова, права - творча. Ліва півкуля відповідає за: мову, логіку, обчислення, послідовність. Права півкуля відповідає за: риму, ритм, музику, живопис, уяву. Ми вчимося за допомогою того, що: бачимо, чуємо, відчуваємо, робимо.

[/expand]
[expand title="Як контролювати страх перед виступом" "]   Страх – це примітивний інстинкт, який говорить, що від небезпеки потрібно втікати. Щоб перемогти цю реакцію, потрібно користуватися логікою та розумом. Сплануйте, уявіть, який вигляд матимете перед аудиторією (одяг, взуття). До місця, з якого будете виступати, рухайтеся повільно. Тоді складається враження, що ви контролюєте ситуацію. Слідкуйте за поставою: випрямте шию, тримайте голову так, щоб лінія підборіддя була горизонтальною. Подивіться в очі тим, хто вас слухатиме. Коли дивитеся у вічі співрозмовнику, ви встановлюєте невидимий контакт. Посміхніться. Стійте спокійно. Зведіть рухи до мінімуму. Жести повинні підсилювати значення сказаних вами слів. Жести, зроблені на рівні грудей, створюють відчуття сили, впевненості. Зоровий контакт.
  Потрібно дивитись на аудиторію так, ніби ви розмовляєте з ними у приватній бесіді. Якщо дивитися прямо в очі вам незручно, тоді намагайтеся дивитися на брови, ніс або чоло. Не варто дивитися тільки у свої записи або поверх голів слухачів. Контроль над голосом. Голос повинен бути спокійним та виказувати позитивне ставлення; використовувати свій голос для передачі впевненості, зацікавленості, ентузіазму. Без використання голосових наголосів промова буде здаватися нудною та звучати невпевнено. Швидкість. Промовець повинен використовувати швидкість свого голосу так, щоб все, що він робить, було зрозумілим. Виразно говорячи, ви змінюєте швидкість свого голосу. Швидко ви говорите тоді, коли хочете підкреслити поспішність дій, повільно тоді, коли пояснюєте свої ідеї. Промовці повинні виділяти важливі слова логічним наголосом, уникайте невпевненості, повільності у своїй промові, водночас не говоріть дуже швидко, ніби ви кудись поспішаєте.
  Пауза. Паузи найкраще робити перед та після проголошення ідей, складних пунктів та розділів своєї промови. Пауза повинна бути настільки довгою, щоб слухачі були здатні з’ясувати сказані ідеї та приготуватися до сприйняття наступних. Але варто уникати примусових пауз. Пауза достатньої довжини виділяє сказані ідеї краще за всі інші засоби усного мовлення.
  Звук. Виступ хороший лише тоді, коли вас добре чують. Треба говорити голосно та не дуже знижувати свій тембр голосу. Направляйте свій голос на слухачів, а не, наприклад, на стіну. Дехто змінює тембр свого голосу, щоб промова звучала цікавіше. Говоріть голосно, коли хочете підкреслити інтенсивність, та тихо, коли передаєте емоції. Голос може бути хорошим або поганим. Хороший: спокійний, з переважанням низьких тонів, добре модульований, оксамитовий, керований, владний, інтонаційно забарвлений, виразний, природний, звучний, доброзичливий, довірчий, турботливий, теплий. Поганий: вібруючий, скрипливий, гугнявий, шепелявий, хрипкий, тремтячий, боязкий, уривчастий, гучний, ледь чутний, безбарвний, помпезний, плаксивий, високого тембру, монотонний, невпевнений, нудний, слабкий, напружений. [/expand]